Четвер, 28 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
16 березня 2023

ВІДСУТНІСТЬ ІДЕНТИФІКАТОРА ГАМАНЦЯ З КРИПТОВАЛЮТОЮ СВІДЧИТИМЕ ПРО ДЕКЛАРУВАННЯ НЕДОСТОВІРНИХ ВІДОМОСТЕЙ – РІШЕННЯ СУДУ

   Постановою Шевченківського районного суду міста Києва, з якою погодився Київський апеляційний суд, суб’єкт декларування притягнутий до адміністративної відповідальності за недостовірне декларування та має сплатити штраф у розмірі 17 тис. грн. Таке рішення суд ухвалив, зокрема, через відсутність інформації про публічну адресу – ідентифікатор гаманця з криптовалютою, що свідчить про відсутність належних доказів щодо факту набуття у власність біткоїнів (Bitcoin) на певну дату. Така інформація не була надана суб’єктом декларування Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК), під час повної перевірки декларації. 

      У чому суть справи?

     У декларації суб’єкта декларування було зазначено про наявність у нього Bitcoin загальною вартістю на дату придбання (2015 рік) у 600 тис. грн. Кількість Bitcoin він не вказав.

    Екс-чиновник під час повної перевірки його декларації після звільнення за 2020 рік, не надав НАЗК, в підтвердження достовірності задекларованих відомостей, інформацію про публічний ключ – ідентифікатор гаманця з криптовалютою.

    Коли НАЗК звернулося до декларанта по докази, він сказав, що загубив ідентифікатор гаманця. При цьому, Науково-дослідним  центром судової експертизи з питань інтелектуальної власності надано висновок, яким підтверджено, що для реального власника криптовалюти втрата публічного ключа не є перешкодою для його відновлення. 

    Важливо: ідентифікатор не є доступом до збережень посадовця, а лише показує кількість криптовалюти на публічному ресурсі. В такий спосіб НАЗК без жодного ризику для власника криптовалюти перевіряє достовірність зазначеної інформації про неї у декларації публічного службовця. 

     З урахуванням відсутності інформації про публічну адресу криптовалюти, у результатах перевірки НАЗК зазначило, що задекларовані відомості про криптовалюту є недостовірними, склало протокол про адміністративне правопорушення та передало його на розгляд суду.

  За рішенням Шевченківського районного суду міста Києва екс-чиновника було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення за недостовірне декларування, у тому числі щодо відомостей про криптовалюту, та накладено штраф у розмірі 17 тис. грн. Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги екс-посадовця та підтвердив законність рішення Шевченківського районного суду міста Києва. 

   Тобто судова практика свідчить про те, що ненадання, під час перевірки декларації, інформації про ідентифікатор гаманця криптовалюти, в якості підтвердження факту її набуття у власність, розцінюється як зазначення недостовірних відомостей у декларації.

     Цей кейс є яскравим прикладом того, що вказувати неправдиві відомості про активи в криптовалюті не варто.