П'ятниця, 29 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
25 січня 2023

ОСОБЛИВОСТІ ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА В РІЗНИХ ТИПАХ ЗЕРНОСХОВИЩ

Зерно, відповідно до ст.24 Закону України « Про зерно та ринок зерна в Україні», підлягає зберіганню у зернових складах. 

Для зберігання зерна використовують підлогові склади, бетонні та металеві силоси, полімерні зернові рукави.  

В складах з горизонтальними або похилими підлогами зерно зберігається насипом на підлозі або ж у засіках. 

Гранично допустима висота насипу в таких складах визначається якісним станом і видовим складом зерна, його цільовим призначенням. У таких складах є можливість окремого зберігання невеликих партій зерна, зерна дрібнонасіннєвих культур. 

Силоси призначені для надійного тривалого зберігання очищеного зерна із середньою вологістю від 8 до 14% і є найбільш поширеними спорудами для зберігання зерна в Україні. Такі зерносховища належать до високотехнологічних варіантів зберігання зерна різних культур. 

Бетонні силоси зберігають великі обсяги зерна в належних умовах надовго. Це один із кращих та надійних видів складів для створення зерносховища. 

В металевих силосах контроль якості зернової маси відбувається в автоматичному режимі за допомогою комп’ютера та відповідного програмного забезпечення.  

Так як зерно - це живий організм, то в ньому  навіть при зберіганні  відбуваються фізіологічні процеси, зокрема воно дихає. 

Найважливішими факторами, які визначають інтенсивність дихання зерна, є вологість і температура, тому, для забезпечення його якості  та уникнення ризиків, найголовніше - закладати на зберігання лише кондиційне, добре просушене та чисте зерно та постійно контролювати  ці важливі показники .

Величина критичної вологості зерна різних культур пов’язана з особливостями їх хімічного складу. Так, для пшениці, жита, ячменю, кукурудзи вона становить 14%. Для зерна олійних культур характерним є високий вміст жирів, через це зберігати його складніше, ніж зерно злакових. Насіння сої здатне швидко і в значних кількостях поглинати вологу з навколишнього середовища. Тому зберігати його можна тільки  з критичною вологістю 10 -12 %. Насіння соняшнику надійно зберігається лише при вологості 8 % і температурі не вище 10 °С.

На сьогодні як ніколи стало актуальним використовувати для зберігання зернових культур полімерні зернові рукави.

Режим зберігання  зерна  в  рукавах заснований на відсутності кисню у міжзернових просторах, завдяки  ізоляції від  атмосферного  повітря  або в спеціальному середовищі, що не містить кисню. Зерно переходить на анаеробне  дихання  і  поступово  знижує  свою життєдіяльність.  Майже  повністю припиняється  життєдіяльність  мікроорганізмів,  а кліщі та комахи гинуть. 

Зернові культури на зберігання в рукави закладають із вологістю від 14 до 22%, але, чим вищою буде вологість, тим меншим має бути термін зберігання. Зокрема, кукурудза при вологості 19% зберігається декілька місяців без втрати якісних показників.

Отже, зберігання зерна в сухому стані за невисоких температур, з мінімальним вмістом травмованого зерна, достатня ізоляція від навколишніх зовнішніх впливів, а також постійний контроль за температурою та його вологістю, заселеністю шкідниками, дають змогу зберігати зерно з мінімальними втратами протягом тривалого терміну.