Четвер, 28 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
07 лютого 2023

ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ НАСІННИЦТВА ТА РОЗСАДНИЦТВА! УЗГОДЖЕННЯ РОЗТАШУВАННЯ НАСІННЄВИХ ПОСІВІВ ПЕРЕХРЕСНОЗАПИЛЬНИХ КУЛЬТУР

Відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області інформує, що статтею 13 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» визначено права суб’єктів насінництва та розсадництва на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими суб’єктами господарювання, а також право вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншим сортом внаслідок порушення їхнього права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів. Дані питання регулюються наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України  від 07.10.2016 року № 365 «Про затвердження Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів».

 Під правом на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів розуміють, що в разі подання суб’єктом насінництва та розсадництва плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до територіального органу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на відстані в межах норм просторової ізоляції.

Суб’єкт насінництва та розсадництва, від якого план-схема надійшла першою, має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.

У Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів зазначено, що відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння та садивного матеріалу суб’єкт насінництва та розсадництва узгоджує питання невисівання споріднених перехреснозапильних рослин з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані в межах норм просторової ізоляції. За результатами узгодження може укладатися угода, в якій передбачено взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення.

За умовами договору про невисівання споріднених перехреснозапильних рослин суб’єкт господарювання має утриматися від розміщення споріднених сільськогосподарських культур, які можуть перезапилити насінницькі посіви, а суб’єкт насінництва компенсувати збитки суб’єкту, який утримується від такого розміщення в межах норм просторової ізоляції.

При укладенні договору про невисівання споріднених перехреснозапильних рослин умовами договору є:

- вид сільськогосподарських культур, на запобігання перехресному запиленню яких спрямований договір;

- земельні ділянки (поля), на яких розміщуються посіви таких сільськогосподарських культур;

- перелік споріднених сільськогосподарських культур, які можуть завдати перехресного запилення;

- норми просторової ізоляції при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин;

- строк дії договору;

- гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення на земельних ділянках в межах норм просторової ізоляції протягом вегетаційного періоду відповідного року;

- порядок та розмір компенсації збитків (прямої дійсної шкоди та упущеної вигоди) суб’єкту  господарювання, який утримується від розміщення у межах норм просторової ізоляції споріднених сільськогосподарських культур.

Договір за правилом складається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення договорів шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо. До договору про невисівання споріднених перехреснозапильних рослин може додаватися план-схема розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур.

При укладенні угод про невисівання споріднених перехреснозапильних рослин необхідно керуватися загальними вимогами Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року. 

Нагадуємо, що перехресний тип запилення властивий для культур: тритикале, жито, гречка, кукурудза, сорго зернове, цукрове та віничне, соняшник, ріпак, гірчиця, редька олійна, суріпиця, рицина, рижій, мак олійний, льон довгунець та інші.

Для реалізації права на перевагу розташування насіннєвих посівів, рекомендуємо до 1 березня 2023 року, в якому здійснюватиметься посів, подати до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області план-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур та угоду про невисівання споріднених перехреснозапильних рослин (за наявності). 

Адреса: 43006, м. Луцьк, вул. Вахтангова,10В.

У разі надходження план-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин, при розміщенні яких будуть порушені норми просторової ізоляції, Головне управління протягом 7 робочих днів з дати надходження повідомляє суб’єктів насінництва та розсадництва, що їх подали, який саме суб’єкт насінництва та розсадництва має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин.

Для отримання додаткових роз’яснень звертатись до спеціалістів відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки за телефоном (0332) 77 24 11.